Робота з тіневою стороною особистості | Медицинский центр Molfa • Закажи консультацию врача сейчас!
 

Робота з тіневою стороною особистості

9 Липня, 2021by Іван Дмитрик

 «Інтеграція музикотерапії та тілесно-орієнтованого підходу в роботі з тіневою стороною особистості»

«Фігура Тіні персоніфікує собою усе, що суб’єкт не визнає в собі і що все таки напряму чи опосередковано – знову і знову спливає в його свідомості»,

К. Юнг. «Свідомість, безсвідоме і індивідуація»

Тінь. Це те, що є невід’ємною частиною кожного із нас, та частина, яку ми хочемо не помічати, і від бажання не помічати вона стає все сильнішою і сильнішою.

Прийняти. Зустрітись. Це єдиний безпечний спосіб позбавити її влади над нами. Взяти свою тінь у союзники – рішення зрілої особистості і стратегічно продумане.

Тіньова сторона особистості розглядається, як необмежене джерело ресурсу і як спосіб формування цілісності та напрацювання стану усвідомлення. У концепції ресурсна психологія, є наближена до концепції Ассаджиолі, де особлива увага приділяється роботі з тінню, а саме «нижчим без свідомим».

Тінева сторона особистості, в залежності від насиченості життя подіями, переживанням, стає значно більшою від тієї частини, яку ми приймаємо в собі. Повторна зустріч із спогадами є ретравмуючою і призводить до стресу у тій чи іншій силі вираження. К. Юнг у своїх працях писав: «Людина стає просвітленою не тому, що являє собою фігури із Світла, а тому, що робить Темряву свідомою. Однак остання процедура не з приємних, і як наслідок, не популярна». Тому робота з Тінню і особливо з гіпертрофованою тінню (знецінення, відсторонення, гіперчутливість, задавненість спогадів і подій, систематичне усвідомлення), потребує додаткового ресурсу та залучення методів стабілізації.

Такі методи, у даному дослідженні, це тілесно-орієнтована терапія та звукотерапія.

Для візуалізації ефективності даного методу на фізичному рівні, використано дослідження показників крові. Це загальний аналіз крові з формулою, ендокринна панель, а також враховували в індивідуальному порядку ті показники, які стосувались власне захворювання  конкретної людини.

Звукотерапія проводилась за допомогою  музичних інструменті – дайви та гуслей у поєднанні з тілесно-орієнтованою терапією  (массаж Хакім).

Під час сеансів клієнтам пропонувалось концентрувати свою увагу на відчуттях, які виникали у різних ділянках тіла, та думках і образах, які виникали під час сеансу. Клієнти диференціювали власні відчуття з позиції мій внутрішній образ: «моє внутрішнє», «моє зовнішнє», відторгнення мого внутрішнього образу: «внутрішнє не моє», «зовнішнє не моє».

Дослідження проводилось протягом 6 тижнів, по 8 сеансів такого впливу.

По завершенні, на останній зустрічі, стандартизовано з усіма учасниками дослідження, було проведено контрольні лабораторні дослідження та анкетування.

Результати нас дуже приємно вразили, оскільки:

В усіх учасників покращився психо-емоційний стан (з’явилось відчуття власної цінності, цілеспрямованість, емоційна стійкість), нормалізувався сон, зменшилась тривожність.

На фізичному рівні покращились показники крові такі як зменшення шое, нормалізація показників тестостерону та естрадіолу відповідно до статі, зменшення показника цукру крові. В окремих випадках суттєве зниження показника паратгормону при первинному високому показнику та нормалізація пролактину при гіперпролактинемії.

У кількох випадках було зниження рівня тестостерону при гіпертестостеронемії, що супроводжувалась мігренеподібними болями.

Процес роботи з тіневою стороною в рамках ресурсної психології має ефективність.

Підсумовуючи результати даного дослідження, мною зроблено наступні висновки:

  1. При роботі з тіневою стороною особистості, а також із станами, що супроводжуються реакцією стресу, використання методів стабілізації є актуальними та необхідними.
  2. Використання звукотерапії у поєднанні з тілесно-орієнтованою терапією в проміжках між психотерапевтичними сеансами  дають позитивну динаміку.
  3. Використання клінічних методів діагностики у психотерапевтичній практиці забезпечує більш глибоке розуміння процесів у кожному конкретному випадку.